Královský gambit - romantické zahájení 19. století, které skoro už nikdo nehraje. Prý je to jediné zahájení, kde již bylo počítačem prokázáno, že je za bílého zcela nekorektní.
Nedávno jsem se dočetl, že šachy jsou z 95% záležitostí taktiky, tak proč královský gambit nezkusit. Vznikají v něm neobvyklé pozice, nějaký ten pěšec taky nehraje žádnou velkou roli. Výhodou pro bílého je rovněž to, že od začátku určuje, co se bude hrát, jakmile totiž zahraje f4, tak si černý může vybrat jen mezi přijatým a odmítnutým gambitem a dále již znovu volí bílý. Bílý se tak může vyhnout různým nudným ruským hrám.
Obecně u gambitů pro bránící stranu platí: nesnažit se udržet pěšce za každou cenu, vrátit ho ve vhodný okamžik (např. pro zjednodušení pozice).
Královský gambit může být:
a) přijatý - 1.e4 e5 2.f4 exf4
b) odmítnutý - 1.e4 e5 2.f4 jiný tah než exf4, např. 2.. d5
Přijatý královský gambit
Ten můžeme rozdělit na:
a) gambit královského střelce - 3.Sc4, ten byl populární především v 19.století
b) gambit královského jezdce - 3.Jf3, to je považováno za základní pokračování v královském gambitu
Anderssen - Kieseritzki 1:0, 1851 - nesmrtelná partie
(diagram - začátek tzv. nesmrtelné kombinace, kdy bílý obětoval skoro všechno).
Pokračuji gambitem královského jezdce a tentokrát představím "moderní" partii z roku 1960, kdy budoucí mistr světa Boris Spasskij v miniaturní partii porazil silného velmistra a také adepta na mistra světa Davida Bronštejna.
V použité obraně (tzv. současné variantě přijatého královského gambitu) vznikají relativně rozumné pozici, tzn. dochází k tomu, že si obě strany udělají rošády :-).
Spasskij - Bronštejn 1:0, Leningrad 1960
V pozici na diagramu, zahráli byste 15. Jd6 jako Boris Spasskij?
Další možností je královský gambit odmítnout. Dvě základní metody jsou:
a) 2. Sc5
b) 2. d5 tzv. Falkbeerův Gambit
Po 2. Sc5 může bílý zvolit dvě různé výstavby:
a1) c3 s dalším d4 (po 3.Jf3). Vystaví silné centrum, které se pokusí všemi dostupnými prostředky udržet, pokud se mu to podaří, získává velkou výhodu. Černý naproti tomu musí toto centrum zničit.
a2) výstavba s Jc3 (tzn. 3.Jf3 d6 4.Jc3 Jf6 5. Sc4 Jc6 6.d3 Sg4), což je jedna ze základních pozic (může vzniknout i z vídeňské).
Připravil jsem partii na výstavbu s c3:
Bengivegna - Paolinelli 1-0, 2006
Diagram: bílý na tahu - co byste zahráli?
Dále se budeme zabývat odmítnutým královským gambitem a Falbeerovým protigambitem. Jako vždy v mých ukázkách vítězí ta strana, která něco obětuje. Bohužel v šachové praxi to bývá zpravidla naopak.
Zde jsou dva zajímavé momenty:
a) černý může zaútočit tahem Jg4, aby využil slabosti černých polí f2 a e3
b) bílý likviduje nejsilnější černou figuru Sc5 a získává dvojici střelců
Partiová ukázka: Olszweski - Zarebski 1:0, 2006
Poslední představenou variantou královského gambitu bude Falkbeerův protigambit (1. e4 e5 2.f4 d5). Černý nepřijímá královský gambit, ale nabízí oběť pěšce s cílem vytvořit tlak v centru a ponechat uzavřený sloupec f.
Může to být i dobrý psychologický útok na bílého, který je připraven útočit i za cenu oběti a protiobětí ho donutit k obraně, na kterou nemusí být psychicky připraven. Rizikem je to, že bílý má tah navíc, tudíž pro černého je oběť riskantnější než pro bílého.
Partiová ukázka:
Link na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Vc7cxlagKmQ
Trénink pro děti, tudíž zcela vhodné pro naše členstvo.
Jeden z nejsilnějších a také nejoriginálnějších šachistů současnosti předvádí, jak hrát královský gambit. V americké angličtině.
Karban - Strádal 1:0 Humpolec 2012
V sezóně 2011-2012 jsem hostoval v Gambitu Jihlava a měl jsem možnost si v Humpolci zahrát královský gambit.
Mým soupeřem byl p.Strádal, kterého známe i z krajské soutěže. Asi jsem nezvolil to nejpřesnější pokračování, ale přesto jako moment překvapení královský gambit zafungoval a po 19 tazích se soupeř vzdal.