Někdo šachy považuje za sport, někdo za umění. Ale šachy jsou také bojem. Je zapotřebí bojovat až do poslední šance, rvát se o slušný výsledek, klást pasti a nezoufat.
Na druhé straně bych chtěl připomenout, že vizitkou každého šachisty je také to, jak přistupuje ke vzdání partie. Viděl jsem spoustu "taky šachistů", kteří v pozici o věž/dámu méně usilovně dlouhé desítky minut "přemýšleli" a oddalovali nevyhnutelný závěr, jen aby soupeře potrestali, že byl v dané partii lepší.
Z vlastní praxe znám (bohužel) celou řadu případů, kdy jsem se dostal do prohrané pozice. Ale značné množství (naštěstí) se mi jich povedlo zachránit.
V prvním kole KS 2011/2022 v zápase s Pelhřimovem jsem se dostal do této zoufalé pozice (viz diagram). Chybí mi spousta pěšců a v pozici je pouze jediný trik.
Karban-Med
Tento trik spočívá v hrozbě Dh8+, po Dg8 by to chtělo dát si šach na f6, toto políčko však kryje střelec z d8. Uvažoval jsem, jak bych mohl odlákat Sd8, např. tahem Va5. Ale to by asi příliš nápadné. V pozici zobrazené na diagramu mi soupeř úlohu značně ulehčil, neboť zahrál dobrovolně Sb6. Dal jsem si toužebně očekávaný šach 38.Dh8 Dg8 39.Df6+ Ke8 40.Vh8 a bylo hotovo..
V Třebíči jsem hrál s mladým Petrem Walkem a dostal jsem se do této zoufalé pozice (chybí mi celá věž). Jedinou šancí byla časová tíseň soupeře a trochu oslabené postavení soupeřova krále v kombinaci s mými oblíbenými střelci. Na obrázku je pozice po 30.tahu bílého (30.Dg4). Jak se mi podařilo partii vyhrát?
Důležité je snažit se vytvářet hrozby, čím složitější, tím lepší.
Zde si můžete přehrát zbytek partie:
Z vlastní zkušenosti vím, že je těžké "dorazit" soupeře, který by se již měl dávno vzdát, ale místo toho klade léčky a brání se zjednodušování. Když do toho přijde časová tíseň, je to ještě těžší úkol, navíc v situaci, kdy silnější strana většinou podvědomě trochu povolí v soustředění. Proto se vyplatí bojovat až do konce!
Mohu doplnit ještě jeden unikátní kousek z nedávné doby, partie Karban - Zelený z KS 2021/2022.
Černý má drtivou materiální převahu, dámu oproti střelci, potřebuje jen síly přeskupit, aby se dostal z trochu stísněného postavení.
Jak partie skončila? Neuvěřitelnou remízou..
Černý vrátil za vyjasnění trochu materiálu a v této pozici zahrál chybné Jc4??
Přišlo 79. Vb8 Kg7 80. Vb7+ Kh8 81. Vb8 Kh7 82. Vb7+ Kg8 a černý zjistil, že je potřeba dávat pozor až do konce. Partie skončila v 90. tahu remízou..
A) Vlastní partie - Základem je přehrávat si svoje vlastní partie, analyzovat je, aby člověk neopakoval stejné chyby.
B) Trénink taktiky - řešit diagramy, povinně si projít miniauturní šachové partie. Bez základní taktiky - vidličky, vazby atd. to nepůjde. Těm, co mají kombinační talent, to půjde snadněji, ale i ti ostatní se mohou zapamatovat základní obrazce
C) Trénink zahájení - rozhodnout se, co hrát za bílého - e4 nebo d4. Každý by si asi měl projít stádiem zahájení s e4 a otevřenými hrami, aby pochopil zásady centra, vývin figur a útok na krále v centru. Vybrat si jednu otevřené zahájení - např. Střelcovu (kvůli eliminaci možností černého), dále vědět, co hrát na sicilskou, caro-kann nebo francouzskou. 6-7 tahů musí stačit. Existuje i jednodušší varianta. Zahájení lze hrát jen obecně podle zásad zahájení - vyvíjet figury, netahat jednou figurou vícekrát, obsazovat střed (nebo proti středu bojovat), když mohu vazbit tak vazbím, nezapomínat na rošádu, nevrhám se do útoku, pokud nemá vyvinuté figury atd.
D) Koncovky - zvládnout bezpečně matovat dámou, věží a ještě tak dvěma střelci. Nikdy se mi nestalo, že by mi zůstali jen dva střelci nebo nedej bože, střelec a jezdec. Zvládnout pěšcové koncovky - umět zrealizovat převahu pěšce v pěšcové koncovce, pravidlo opozice. Pokud šachista dokáže vyhrát pěšcovou koncovku s pikem navíc, tak nabude sebevědomí, že pokud v partii získá pěšce, tak už ví, že se musí dostat do pěšcové koncovky, protože zde je realizace převahy nejjednodušší
E) Střední hra - hlavní heslo je "Neztrácet materiál!" a tradiční otázka "Máš to spočítaný?"
Zásady, které jsem zde popsal, jsou zásady tzv. sportovního šachu. Další možný přístup je hrát si šachy jen tak pro zábavu, tak jak mě právě napadne a kochat se krásou této neobyčejné hry.
PS: Sportovní šach vyžaduje disciplínu a určitou pevnou vůli. Opačný přístup k šachovému tréninku dokumentuji na výpisu SMS zpráv jednoho nejmenovaného šachisty:
Ahoj, dnes nemůžu, snad za týden.
Čauky, dnes na šachy nepřijedu, měj se.
Ahoj, bohužel dnes nemohu, jinak bych rád šel, snad za týden, měj se.
Ahoj, dnes je v Jihlavě fotbal, tak dnes ne.
Ahoj, na 2 hodinky asi jo.
Ahoj, dnes nepřijdu, jedu na fotbal do Jihlavy, měj se.
Ahoj, dnes bohužel nepřijedu, budem fandit Dukle, měj se, za týden.
Čauky, přijedu až zítra.
Ahoj, dnes mi to nevyšlo, nepřijedu, mějte se
Ahoj, dnes nepřijdu, mějte se.