Komentované partie jsou k dispozici v členské sekci - zde
Prvním oddílovým přeborníkem v historii se stal Zbyňda Cvach! Od začátku turnaje to byl souboj mezi ním a Peťou Novotným. Ten však zaváhal s Luďou Velcem a tak ve velkém finále byly všechny trumfy na straně Zbyňdi.
Novotný - Cvach 1/2:1/2
Zahájení odehrál nový přeborník podle svého zvyku velmi vlažně. V pozici na diagramu dole tahem c5-c4 potvrdil, že ho můžeme počítat do velké skupiny přetahovačů, kteří si nenechají vysvětlit, že se tím připravují o jiné možnosti řešení v centru. Někde jsem četl, že napětí v centru (tzn. když se centrální pěšci mohou navzájem vyměnit) se má rušit jen v případě zcela konkrétního plánu popř. kombinace.
Pak přitopil ještě tahem Sg4? a záhy vznikla tato pozice.
Zde mohl bílý předvést 7.b3 a černý nemůže tradiční 7. b5, pro 8. a4 a 8. a6 nefunguje pro 9.axb5, kdy černý nemůže dobrat 9. axb5 kvůli nekryté věži na a8. Jakmile by černý sebral na b3 (7.cxb3), tak by se bílému otevřel volný sloupec (8.axb3) a jeho pěšáci by získali převahu v centru. Podobně kdyby černý dobíral na c4 tahem dxc4, tak by zase měl bílý ideální střed e4+d4.
Další kritickou pozicí byla tato pozice, kdy po 12. f4 Zbyňďa ustoupil 12. Sh6?
Kdyby Peťa zahrál 13. Sxg6, tak po fxg6, by přišlo 14. Jf3 0-0 a 15. g4 a je hotovo, protože černý přijde o materiál.
Jen o kousek lepší by bylo 13. hxg6 14. Jf3 f5 a ten chudák Sh6 by si do konce již nezahrál. Peťa ale bohužel pro sebe zahrál jenom 13. f5 a pozice se vyrovnala.
Poslední šanci Peťa asi promeškal v této pozici, kdy znovu mohl postupem 17. b3 b5 18.a4 uvolnit centrum a jeho pěšáci d4 +e5 by byli extrémně nebezpeční (+ by si otevřel diagonálu a3 - f8 pro Sc1).
Zbytek partie Zbyňďa zkušeně vysušil a vynutil si remízu, která mu zabezpečovala titul. Gratulujeme!
Co lze k říci ke hře nového přeborníka? Určitě není expertem na zahájení, ale jeho síla se postupem partie zvyšuje. A nedej bože, aby nezískal v průběhu hry nějakého pěšáčka. Jakmile získá materiál, je velmi zručný v jeho realizaci. Všechno vymění (vysuší) a přejde do koncovky, kde se cítí jako ryba ve vodě.
Druhý skončil Petr Novotný. Dlouho to vypadalo, že se bude rozhodovat ve velkém finále mezi jím a Zbyňďou, ale Peťa prohrál s Luďou Velcem a tak musel ve finále vyhrát, aby se na Zbyňďu dotáhl, což se mu nepodařilo. Peťa hraje zdravě pozičně, ale mohl by ze svých partií vytěžit více, kdyby dokázal vyhmátnout ten správný moment, kdy má přitlačit a provést nějakou konkrétní kombinaci nebo sekvenci tahů.
Třetí nakonec skončil Luděk Velc, který přebor odehrál v jánošíkovském stylu - bohatým bral a chudým dával. Porazil Peťu Novotného, ale prohrál Honzou Španělem, kterému to moc nešlo... Škoda, že se neodehrála partie Kraus-Velc, která mohla být takovým soubojem o třetí místo.
Kromě Míry a Libora byly s jedinou výjimkou odehrány všechny partie, za což bych chtěl všem účastníkům poděkovat. Doufám, že vás oddílový přebor pobavil a že si ho můžeme někdy zase zopakovat.
Oddílový přebor se definitivně chýlí k závěru, zbývají poslední dva týdny. Prosím o dodání odehraných partií, ať je závěr soutěže regulérní a všichni mají stejné podmínky. Děkuji!
Vrzáček - Kraus 1/2:1/2
Druhá remíza oddílového přeboru. Černý se po zahájení dostal do lepší pozice a zle obléhal slabého pěšce na e3. V pozici na diagramu mohl tahem 23. Dg6 zvýšit svoji převahu, nicméně zalezl na a4 a tak porušil koordinaci figur.
Partie potom dospěla až do této pozice, kdy byla domluvena remíza v pozici, kdy má černý přibližně takové šance na výhru jako bílý na remízu.
Velc - Křišťál 1:0
Jedna z dříve odehraných ale neodevzdaných partií. Černý promeškal svou příležitost v zahájení, pak se pozice vyrovnala. V pozici na diagramu Broňa zahrál nepochopitelné 14.. Sf5??, a přišel o materiál... Pak už není nic ke komentování.
Po delší odmlce je tu znovu zpravodajství z oddílového přeboru SŠK Cejle. V posledním měsíci zvyšuje soutěž tempo. Vyznamenal se zejména Honza Španěl, který odehrál tři partie! Vše se schyluje k velkému finále mezi Zbyňďou (6 bodů) a Peťou (5 bodů). Kdo se stane historicky prvním oddílovým přeborníkem?
Vrzáček - Španěl 1:0
Hrála se sicilská a to taková varianta, kterou neznám. První kritickou pozicí byla tato. Bílý zahrál mechanicky 11. Vad1 a ponechal svého a4 pěšce osudu. Černý měl hrát Jd4 a bílý by se rázem ocitl v nesnázích.
Další možnost promeškal tentokrát bílý, když v pozici na diagramu zahrál jenom 18. Je2?. Nabízelo se 18.e5! a chytá se zatoulaný koník na h5, hrozí exd6 atd...
Partie potom dospěla do této pozice, kdy černý patrně propadl obavě z postupu pěšce b4-b5 a zahrál Vb8 a nechal si vzít na a6. Závěr byl hektický, jak to v přeboru chodí, jednu chvíli dokonce mohl černý partii zremizovat, ale nakonec bylo spravedlnosti (asi) učiněno za dost a bílý partii vyhrál.
Křišťál - Španěl 1/2:1/2
První remíza v zatím nekompromisní soutěži. I když, v závěru byl černý kompletně vyhraný a asi podlehl psychologickému tlaku soupeře.
Pokud budeme důvěřovat zápisu (a existují oprávněné pochyby), tak černý na tahu snadno vítězí tahem 44.c3. Bílý musí dobrat pěšce, černý dobere na a5 a máme pěšcovou koncovku s volným pěšcem (a ke všemu je ještě navíc).
Bílý zvolil Londýn, ale bylo to příliš měkké a nedůrazné. V pozici na diagramu bílý vyměnil Jxg6. Co k tomu dodat? Je5 je chlouba bílé pozice. Navíc po dobrání hxg6 se černému otevře sloupec na ubohého h2 pěšce, který se může stát trvalou slabinou. V jedné partii minulé krajské soutěže si někdo z našeho "A" týmu takhle podobně nechal oslabit pozici, černý mu tam narovnal všechny těžké figury a nešlo to ubránit. Pozor na to!
Španěl - Novotný 0:1
Ve své třetí partii mohl Honza v zahájení získat velkou převahu, když černý netrpělivě zahrál 10. e5? Tahem 11. Jc3 mohl bílý dostat černého do vážných potíží.
Zajímavá pozice vznikla ve 20.tahu, kdy bílý dobíral pěšce se šachem (20. Sxf7) a asi vycházel z toho, že pěšce získává. Černý však mohl zahrát překvapivé Vxf7 a kvůli matu na první řadě by černý získal dvě figury (a dokonce střelce) za věž. A všichni dobře víme, co takoví pacholci dokážou
Pro partii bylo příznačné, že "vítězné" tahy byly v podstatě chybou, po které mohl soupeř zasadit rozhodující úder. Peťa zalezl dámou na f1 a nakonec soupeře zmatoval. Nicméně, kdyby bílý v pozici na diagramu po tahu 25. Df1 zahrál Db4! s vícečetnými hrozbami (např. Sc4 s Vxf8 nebo Ve1 odchyt dámy, tak by partii vyhrál.
V horkých letních dnech tempo oddílového přeboru polevuje, byla mi doručena pouze jedna miniaturní partie. Z celkového počtu 36 partií bylo odehráno (resp. zaprotokolováno) zatím pouze 13. Připomínám všem účastníkům, že turnaj končí 30.9.2023!
Vrzáček - Brabenec 1:0
Příklad tzv. kolaborativní partie, kdy se soupeř - v tomto případě Míra Brabenec - snaží ukončit své trápení co nejrychleji. Po pochybném 7. Je7 následoval další "vývinový" tah 8. Sd7 a po jednoduchém e5 byla černá dáma ulovena. V pozici na diagramu je zcela zřejmé, že dáma je chycena a přesto se černý tímto tématem vůbec nezabýval.
Když bych parafrázoval Černé barony: "Soudruzi, pokud to nevidím na první pohled, tak udělám před každým tahem co? K..va, podívám se, jestli mi soupeř nemůže něco provést." Vsadil bych se, že kdyby Míra měl bílé figury, tak by to určitě viděl (nejen e5, ale i Sg5).
Cvach - Vrzáček 1:0
Zbyňďa to hraje jako Magnus Carlsen, v zahájení nic moc. Opravuji, spíše nic než moc. A přehraje soupeře ve střední hře, kde mu chce vzít pěšce a pak ho vysušit. Nutno dodat, že mu to soupeři ulehčují. Ve zmíněné partii černý zahrál nepochopitelné 11... g6?? Po 12.fxg6 fxg6 13. Jh4 by se černý mohl skoro vzdát. I když bílý také nepochopitelně zahrál 13.Jxd4?, tak to stačilo k výrazné převaze.
Dalším zajímavým momentem byl tah bílého 26. Sc3 v následujícím diagramu. Zde mohl černý zahrát kavárenské 26. d5 s hrozbou Sc5 a odebráním věže na f7. Jediným tahem, který by tomu zabránil a o kterém Zbyňďa ve WhatsApp tvrdí, že by ho i v časovce našel, je paradoxní 27. Dd4. Ale Jerry tento motiv neviděl, takže závěr byl prozaický a po další hrubé chybě přišel o figuru a byl konec.
Brabenec - Cvach 0:1
Ačkoli se Zbyňda údajně vyhýbá teorii, teoretický článek o Rosenově pasti v londýnské si přečetl. A Míra Brabenec se rozhodl mu udělat radost a skočil na špek. Ve třetím tahu ztratil figuru a prakticky bylo po hře.
Křištál - Cvach 0:1
Po několika minutách a několika (?) dalších pivech si stejný trik Zbyňďa zopakoval v partii s Broňou, ten však do pasti nepadl - zda znalostí nebo intuicí nebo náhodou, to nejsem schopen určit.
Aktualizace 31.07.2023 - záhada rozřešena, Zbyňďa píše na WhatsApp:
"Broňa nespadl do pastičky z jednoho důvodu. Slyšel kolem sebe komentáře typu ,,jsem zvědavej, co teď zahraješ". Nebo ,, teď pořádně přemýšlej" atd. Tak mi tu druhou pastičku překazil Míra B. a Peťa N. tak jim moc děkuji"
V každém případě hrál Broňa do 8. tahu perfektně a stál podstatně lépe. Partie dospěla do této pozice.
Zde bylo zapotřebí zahrát něco takového jako c4 s dalším Jbc3, pak Db3 a bílý by již stál na výhru. Broňa zvolil 9. Jbc3? okamžitě, Zbyňďa sice kontroval strategicky hrozným 9. f5?, ale po 10. Jb5? Ja6 11.a3 c6 bylo po výhodě...
Další nepochopitelný manévr bylo nevzetí Sd6 v této pozici.
V této pozici bílý zahrál 13.b4?. Je to jedinečný tah, kterým si bílý znemožnil obě rošády najednou. Dlouhou rošádu oslabujícím tahem b4 a krátkou rošádu tím, že musí dobrat střelce na královském křídle po 13. Sxh2... Zbyňďa potom ukořistil svého pěšce a bezpečně zvítězil.
Cvach - Španěl 1:0
Chtělo by se mi napsat, že jsme viděli znovu klasickou Zbyňďovu partii, získat pěšce, všechno vysušit a vyhrát. Ale tentokrát měla partie svou kvalitu, Zbyňďa v zahájení použil tah 4.Se2, který jsem dosud neviděl. Když jsem ho ověřoval, tak jsem zjistil, že ho z velkých hráčů zatím použil pouze Magnus Carlsen. Vysvětlení je dvojí, buď se Zbyňďa opravdu ponořil hluboko do studia zahájení nebo zkrátka již hraje jako Mangus Carlsen. Obojí je příjemné zjištění před zahájením krajského přeboru.
Černý se rozhodl pro průlom e5 a v pozici na diagramu zahrál Je5. Zbyňďa zahrál silné 15. Df5! s hrozbou Sxf6. Černý nenašel 15. Je4 a odevzdal d5 pěšce a doufal v kompenzaci.
Bílý má svého pěšce, kompenzací černého je obsazení volných sloupců a střelec proti jezdci. Zbyňďa postupoval velmi přesně a postupně zvyšoval svoji výhodu.
Honza šel do věžové koncovky, ale Zbyňďa byl na výši. Tahem 34. f5! bylo v podstatě rozhodnuto o výsledku partie. Černý je pasivní a volný pěšec rozhodne.
Novotný - Brabenec 1:0
Míra Brabenec nevěnoval pozornost nenápadnému tahu 2. e3 a šel dobrovolně pod kola útoku Ondry Chába. Z diagramu je vidět, že černý nemůže být spokojen s výsledkem zahájení. Lze použít Zbyňďovu řečnickou otázku: "Co může? Nemůže nic." Bílý naprosto dominuje.
Tahem 13. f6?? ztrácí černý materiál. (14. Sg6+ Kf8 15. Jf7 a kvalita je fuč).
Bílý potom poměrně jistě realizoval svoji materiální převahu. Mohl se blýsknout ještě malou kombinací.
V pozici na diagramu zahrál prozaické Dh7+ a sežral Jg8. Mohl ale obětovat 27. Vf7+ a získat dámu! (Kxf7 28. Dh7+)
Cvach - Kraus 1:0
Hrál se Londýn se Sf5. Jéňa v zahájení přehlédl pěšce, který sice byl trochu otrávený, ale Zbyňďa má pěšce navíc rád, i když potom musí trpět. Černý zahrál 5. e6 a bílý po 6.Db5+ zkonzumoval pěšce na b7.
Partie záhy dospěla do pozice, kde má bílý dva pěšce navíc, ale částečně jsou kompenzováni aktivitou černých figur. V této pozici měl bílý odevzdat a2 pěšce a zahrát malou rošádu. Ale známe typy šachistů, kteří neradi vracejí pracně vybojovaný materiál. Zbyňďa místo toho zahrál 14. a4?
Nyní mohl černý zahrát 14. .. Vxa4! a otočit kormidlo dějin ve svůj prospěch (14. Vxa4 Vxb1+ s dobráním věžky na h1)
Přes kavárenské triky černého 31. ..h5 se bílému podařilo partii dovést do vítězného konce.
Partie dospěla do fáze kavárenských triků
Velc - Cvach 0:1
Černý zvolil překvapivě skandinávskou a Luděk hned v zahájení ztratil pěšce. Zbyňďa neváhal a partii dokonale vysušil. Všechno vyměnil a snadno vyhrál koncovku s pěšcem více.
Obrázek: Zbyňďa se již kření, má svého oblíbeného koníčka a k tomu pěšce navíc..
Kraus - Křišťál 1:0
1. d4 d5 2.e3 f6? Hodně svérázné zahájení zvolil Broňa. Bílý neváhal, dal si tam Sd3 a pak Dh5+ vyhnal černého krále na cesty. Sice nepostupoval nejrázněji a Broňa se mohl dostat k vyrovnání, ale po další chybě získal bílý dvě figury za věž. Jéňa ukázal slušnou techniku a bez problémů zvítězil.
Diagram: 7. Dh5+ (nelze 7. g6 pro 8. Sxg6 hxg6 9. Dxh8 1:0)
Novotný - Vrzáček 1:0
Bílý měl ulehčenou úlohu vzhledem ke svéráznému způsobu zahájení, který zvolil černý (2.a6), nicméně černý dostal šanci vrátit se do hry a eliminovat bílého výstavbu (Sf5). Tuto šanci nevyužil a záhy přehlédl jednoduchou taktiku a přišel o figuru. Bílý sice také zaváhal, ale jeho převaha byla dostatečná k vítězství.
Novotný - Škrhák 1:0
Podobná partie. Zahájení černého bylo pro mne překvapením, nikdy jsem nic takového neviděl. Bílý patrně také ne, protože své šance využít podivné procházky černé dámy promeškal a pozice se vyrovnala. Ve 12. tahu černý přehlédl pěšce a za chvíli dostal vidle na obě věže. Z nepochopitelných důvodů si bílý kvalitu nevzal, ale tak jako tak mu zbyli tři pěšci navíc a nebylo co řešit.
Španěl - Kraus 0:1
Zatím asi nejkvalitnější partie turnaje. Za bílého tradiční londýn, kde černý reagoval pochybnou (ale oblíbenou) blokádou. V 15. tahu se lámal osud partie. Černý zahrál chybné 14. Jg6?. Bílý mohl zinkasovat pěšce 15.Jdxc4 (nelze brát dxc4 kvůli nekryté věži na a8), ale zahrál 15. Sxg6. Černý zde správně zahrál netradiční 15. fxg6, aby otevřel sloupec f a využil vazby na dámu.
Další kritický moment byl k vidění v 21. tahu. Bílý místo aby dostal jezdce na d4, tak zahrál pochybné e4 a rozehrál černému do té doby zoufalého Sc8.
V 21. tahu bílý zahrál 21. h4 a černý již mohl dosáhnout rozhodující výhody (21. Sxf3 22.gxf3 Vaf8). Padne f3 pěšec a ještě další kolega (buď c3 nebo h4) popř. oba.
Šanci na záchranu bílý promarnil v této pozici. Sebral totiž na b7, bylo nutné ponechat věž v týlu nepřítele (Vd6).
Historicky první partie historicky prvního oddílového přeboru SŠK Cejle se odehrála 9.6.2023 v Cejlecké šenkýřce. Za bílé figury se posadil Petr Novotný a černé vedl Broňa Křišťál.
Protože náš server získal výhradní mediální práva ke zprostředkování turnaje, nemohl jsem odolat zažít tuto historickou chvíli a dorazil jsem v 20.00 do hrací místnosti.
Peťa zvolil své tradiční zahájení, které se naučil od Ondry. Broňa hrál rychle a rychle se i dostal do horší pozice. Ani vychlazené pivečko nedokázalo vylepšit jeho pocit, obzvláště nepřátelsky se díval na soupeřova jezdce na e5. Jednu chvíli jsem měl dojem, že chce postavit populárního hrocha - podařilo se mu postavit h6,g6,b6,a6. Poté zahájil tajuplný převod jezdce Jc6-Ja7-Jc8. To jsem si musel vyfotit.
Nicméně to byl psychologický útok brutální síly, protože jakmile se ocitl jezdec na c8, tak bílý okamžitě spáchal hrubou chybu tahem Sc2, čímž se okamžitě partie vyrovnala. Všechna čest psychologii!
Navíc bílý ztratil spoustu času při hledání, jak svou převahu zrealizovat a dostal se do časové tísně (hraje se bez přídavku). Poté ale byly vyměněny věže a další figury, takže na šachovnici zůstaly jen dámy a každý z borců měl k dispozici jednu lehkou figuru. V té chvíli černý zaváhal a místo aby pronikl dámou do týlu soupeře, tak ztratil pěšce a ještě ke všemu vyměnil dámy a koncovka byla pro bílého jednoduchá a navzdory nedostatku času partii vyhrál.
Partii najdete v členské sekci.
Na členské schůzi jsme se rozhodli uspořádat oddílový přebor SŠK Cejle. Kromě základního cíle, obohatit šachovou historii o hodnotné partie, jde taky o přípravu na nadcházející náročnou sezónu. Do přeboru se přihlásili tito hráči: Miroslav Brabenec, Zbyněk Cvach, Petr Novotný, Libor Škrhák, Jaroslav Vrzáček, Luděk Velc, Jan Španěl, Bronislav Křišťál a Jan Kraus. Do role pořadatele, rozhodčího, odvolací komise a šachového korespondenta jsem se jmenoval sám.
Exkluzivní práva na informování o turnaji získal náš web, který bude průběžně informovat o postupu turnaje a pokud to trochu půjde, i sbírat střípky a hlášky z turnajových kuloárů.
Šachu zdar!
A) budeme hrát "fyzický šach", elektronické partie nejsou povoleny. Hrát se bude v termínu, kdy budou hrát se domluví soupeři mezi sebou.
B) komunikačním kanálem je naše WhatsApp skupina, proto veškeré dohody o konání partií jakož i výsledky hlaste prosím přes WhatsApp
C) jako místo je z propagačních důvodů preferovaná Cejlecké šenkýřka, nicméně podle dohody je možné hrát kdekoli
D) tempo 1 hodina na partii bez přídavků (abychom mohli využít staré hodiny, co máme v hospodě)
E) partie se zapisují, pošlete mi prosím kopii. Partiáře jsou u Šenkýřky. Posledních 5 minut nemusíte zapisovat.
F) u Šenkýřky jsou zatím pouze dvě soupravy, tak si pro první kola pro jistotu doneste vlastní materiál
H) začít můžete okamžitě po rozlosování, konec turnaje je 30.9.2023. Doufám, že nenastanou žádné spory, jde jen o trochu zábavy.