Zahájení, které již na nejvyšší úrovni neuvidíte, ale pro nás amateréy je to solidní volba. Mezi přívržence patří Roman Vincze a francouzskou hrával i Vláďa Nožička. Bílý má v pozici na diagramu v zásadě tři možnosti:
a) 3. e5 - tzv. přetahovaná varianta - o této variantě tvrdí velmistr Svěšnikov, že vyvrací francouzskou
b) 3. Jc3 - kde černý často přechází do 3. . Sb4 Nimcovičovy varianty, velmi živé
c) 3. Jd2 - Tarraschova varianta, spíše poziční, často s izolovaným pěšcem
Moje partie (využití motivů královské indické proti francouzské obraně, což je další možnost, jak hrát proti francouzské):
Karban - Vincze, Jihlava 2010 - 0,5:0,5
Karban - Rosecký, Cejle 2011 - 1:0
Zde jsem , již poučen z předchozí partie, včas zahrál e4 -e5 a zahnal soupeřovy figury zpět na poslední dvě řady. Partie byla uzavřena malou kombinací po 26. Sd3.
Karban - Rozvoda, Cejle 2011 - 1:0
Soupeř zvolit blokádové postavení a jen čekal v zákopech, co se stane. Postavil jsem figurky na správná místa a přemýšlel, co dál. Naštěstí mi soupeř umožnil odebrat kvalitu a realizace výhody nenarážela na potíže.
Karban - Koubek, Cejle 2011 - 1:0
Podobně jako p.Rozvoda, zvolil p.Koubek blokádové postavení, ale nečekal a pustil se do mne na dámském křídle. Postupoval jsem příliš schematicky a nechal jsem jeho figury proniknout do svého postavení. Posléze se situace vyrovnala a došlo i na můj útok na královském křídle. Tandem bílého Dáma+Jezdec se ukázal silnější než černého Dáma + Střelec, což tak potvrdilo, že staří mistři měli pravdu..
Krátký patnáctiminutový přehled od Roberta Cveka - letem světem francouzskou obranou.
Můžete si prohlédnout i shrnutí tohoto videa v podobě variant zde
Tzv. přetahovaná varianta neboli Steinitzova obrana - známý ruský velmistr Svěšnikov ji považuje za vyvrácení francouzské obrany. Bílý získává prostorovou převahu v řetězci b2-c3-d4-e5, černý na tento řetěz útočí. Černý má problém se Sc8, který je slabý, protože je omezen svými pěšci.
Tah 3. e5 ve francouzské má jednoznačné plusy - získává prostor, blokuje černého Sc8 a pěšec e5 omezuje přirozený vývin Jg8-f6. Nevýhodou je, že bílý táhne v zahájení podruhé pěšcem, dále vznikají pěšcové řetězy v polozavřených pozicích a tudíž u bílého se nemůže tak silně projevit výhoda prvního tahu a černý nemá žádného slabého pěšce v centru, na kterého by mohl bílý útočit.
Exchange Variation of the French Defense (C01) - v angličtině. Výměnná francouzská je synonymum remízy, je tomu ale opravdu tak?
Advance variation of the French Defense (C02) - v angličtině. Pokud hledáte zbraň proti francouzské a nechcete se hrabat v teorii, tak toto je pro vás nejjednodušší řešení?
Karban - Hrubant 2014 1/2 - jak jsem neznal reakci na 5. Sd7