Krajského přeboru Vysočiny v bleskové hře (3 minuty + 2 sekundy na tah) se zúčastnil z našeho oddílu pouze Petr Novotný a umístil se na solidním 29. místě z 52 účastníků s 8,5 body ze 17 partií. V kategorii hráčů do 1700 ELO byl vůbec nejlepší. Zvítězil Petr Walek (14/17) před Davidem Mičulkou (12,5/17) a Rudolfem Junem (12,5/17).
Seznam jeho obětí s můžete prohlédnout na obrázku vlevo.
Všechny výsledky si můžete prohlédnout zde.
Nabita energií, mohutně podporovaná na WhatsUpu, vyrazila výprava ve složení Zbyňďa, Jerry a Jarda dobýt Počátky, posbírat všechny ceny a ukázat všem, zač je toho v Cejli loket. Výprava nezklamala, Zbyňďa s 5 body z 9 skončil na 19. místě, Jerry se 4 body na 36. místě a Jarda byl se 3 body na 43. místě.
Naši borci určitě zvítězili v kategorii "fashion & food" - vyvážená výživa je zkrátka předpokladem úspěchu.
Celkové výsledky si můžete prohlédnout zde: https://chess-results.com/tnr799798.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE
Překvapil mne hlavně Jarda, tři bodíky jsem od něj věru nečekal, asi mu naroste ELO.. (výkon 1407!)
Překvapil mne hlavně Jarda, tři bodíky jsem od něj věru nečekal, asi mu naroste ELO.. (výkon 1407!)
Ještě jedno foto bratří v triku
Pelhřimovského rapid turnaje se 22.4.2023 zúčastnili Zbyňďa Cvach a Petr Novotný. Potvrdili svoje nasazení podle ELO bodů, Zbyňda skončil s 5 body na sedmém místě, Petr Novotný byl s 4,5 body na místě osmnáctém. Zúčastnilo se 76 hráčů.
Zbyňda dokázal v posledním kole odremizovat Roberta Pavlíčka.
Podobně cennou remízu má i Peťa Novotný, který zvládl udržet ELO >1800.
Zaslaná momentka z WhatsAppu (bude to asi partie Novotný-Pejša z 6.kola).
Když se díváte na současný souboj o titul mistra světa, nepřipomíná vám Peťa trochu Nepa?
Znovu jsme se zúčastnili krajského přeboru družstev v rapid a blitz šachu, tentokrát v sestavě posílené o Boštjana a Zbyňďu. Oproti minulému ročníku jsme se zlepšili a posunuli se doprostřed tabulky, ale ambice jsme měli asi větší. Zvlášť když náš Boštjan předvedl v blickách fenomenální výkon a dosáhl na své šachovnici 12 bodů z 13 možných, což byl nejlepší výkon ze všech účastníků!
V rapidu, který se hrál švýcarským systémem na 7 kol, jsme skončili na 8. místě ze 14 účastníků, o jediný bodík pomocného hodnocení za šestou Caissou Třebíč A.
Link na Chess Results: https://chess-results.com/tnr753452.aspx?lan=5
V blickách jsme se zvláště díky Boštjanovi posunuli na 7. místo a znovu nám chybělo trošku pomocného hodnocení, abychom skončili na šestém místě.
Link na Chess Results: https://chess-results.com/tnr755565.aspx?lan=5
Boštjan se se soupeři nemazal a řádil na šachovnici jako liška v kurníku. Přikládám seznam jeho obětí, jsou mezi nimi i hráči s ELO 1900-2100!
Na konci turnaje byly předány i poháry za právě skončenou sezónu 2022/2023, ve které Cejle "A" vyhrála krajský přebor.
Foto: Ondra Cháb (uprostřed) s pohárem.
VK: Tradiční pohodový turnaj uspořádal šachový oddíl Gambit Jihlava pro svoje členy a pozvané hosty.
Tentokrát zvítězil Roman Vincze (6/7) na pomocné hodnocení, já jsem byl se stejným počtem bodů na druhém místě. V pátém kolem jsem sice Romana pěkně porazil, nicméně remízy v posledních dvou kolech mi na vítězství nestačily. Roman Vincze ukázal nesmírnou bojovnost jak v pozicích mrtvě vyrovnaných, tak i prohraných a tak v turnaji zaslouženě zvítězil.
Rád jsem zase potkal staré bedřichovské borce..
VK: V sezóně 2012/2013 jsem měl možnost zahrát si na hostování v mužstvu druholigového nováčka Gambitu Jihlava A. Na rozdíl od mizerného výsledku v krajské soutěži (4/7) jsem zde dosáhl pěkného výsledku 3/3. V důsledku toho mi stouplo FIDE ELO na pro mě rekordních 2116 bodů a konečně jsem se dostal k KM. Když jsem totiž před dvaceti lety z rodinných a pracovních důvodů končil s šachy, tak jsem měl uhrán 1 bal KM a měl jsem ELO 2099.
Tímto článkem bych chtěl uklidnit všechny budoucí soupeře a ukázat, že žádné zlepšení hry nenastalo - spíše naopak.
Poprvé jsem nastoupil v listopadu proti Jaroslavu Odehnalovi (2028) z Tábora. V zahájení jsem nevyužil všech možností a tak hra dospěla do této pozice (černý na tahu), kdy černý již postupně vyrovnává hry.
Kdo by si partii přehrával, tak by zjistil, že se v této pozici vzdal. Proč? Protože černý šáhl na Jc6 a chtěl s ním zahrát na Je7. Jakmile si to uvědomil, tak se okamžitě vzdal.
V této partii jsem stál alespoň vyrovnaně, což se o ostatních partiích říci nedá. V obou jsem hrál černými moderní zahájení (1. g6) a v obou jsem musel po nepovedeném pořadí tahů uskutečnit nouzový záchranný plán - po provalení hradeb na královském křídle utéci na dámské křídlo. To je jeden z důvodů, proč se v moderním zahájení rošuje se zpožděním nebo vůbec.
Diagram partie s Filipem Lacinou (2067) z pražského Vyšehradu ukazuje situaci, kdy po mém nepovedeném hrochovi přistoupil bílý správně k programovému průlomu 10. f5. Černý zahrál 10. gxf5 a po 11.exf5 nezbylo nic jiného než uskutečnit zmíněný nouzový plán 11. 0-0-0. Po 12.fxe6 fxe6 jsme dospěli k pozici, kde se již chybí jen trošička, aby se pozice černého rozpadla (např. po De3 nebo Dd3, hrozí výpad Jg5 a materiální ztráty jsou nevyhnutelné.
Nicméně soupeř si vybral špatně, po kratším přemítání zahrál 13. d5? Hned jsem zahrál 13. ..Je5 a po 14.. Jxe5 a Sxe5 se mi dýchalo podstatně lépe. Bílý pokračoval ve špatném plánu a zahrál 15.Dg4, na což jsem hrál 15.Kb8 (lepší ještě bylo 15.. Jf6 16.Dxe6 Dxe6 17.dxe6 Sd4+ 18. Kh1 Vdg8). a po 16.Sg5 přišlo pro soupeře nečekané Dg7.
Následovalo 17. Dh4 Vc8 a nyní spáchal bílý sebevraždu pozřením dxe6 a oživením mého mrtvolného střelce na b7. Po 18. h6 již nebylo co řešit.Sg5 se nemůže hnout pro Dxg2 mat.
Poslední partie jsem odehrál v závěrečném kole s Vlašimí, kdy byl Gambit již zachráněn a šlo již jen o čest. Přesto hosté přijeli v nejsilnější sestavě. Rád bych zde nejdříve uvedl diagram ze střední hry po 29.tahu černého.
Bílý má pěšce navíc, hrozí postupem e5-e6 a přesto tuto partii nevyhrál (Stoklasa (2176)-Karban). Jak je to možné? Šachy jsou totiž boj, ten kdo partii jednou vzdal, již nemůže vyhrát. Tuto zásadu jsem si v této partii již poněkolikáté ověřil.
Hráli jsme opět moderní zahájení a dostali jsme se do této pozice - viz diagram.
Posledním tahem (De6) jsem ucpal e6 a říkal jsem si, že to tak hrozné není. Dáma sice není nejlepší blokádová figura, ale ještě dýchám. Přestal jsem dýchat, když jsem viděl na šachovnici další tah bílého 17. g4!!.
Musím říci, že se mi tento tah velmi líbí a byl bych rád, kdyby se mi někdy podařilo vymyslet něco podobného. Rázem je pozice černého rozmetaná na kousky. Zbývá tedy uskutečnit nouzový plán - dlouhou rošádu, protože královské křídlo je ztraceno.
Po 17. 0-0-0 18. gxf5 Dc6 jsme dospěli k této pozici.
Jedna z ironických rad zní nějak takto: "Pokud Váš soupeř začne dělat velmistrovské tahy, tak počkejte, on se porazí sám." V této pozici bylo určitě důslednějším pokračováním 19.fxg6 fxg6 a 20.Jh4, ale všichni znáte ten pocit, kdy výhra je blízko a kdy se nikomu nechce vyhledávat zápletky. Míněno asi obavou, že by se mohl otevřít sloupec na bílého krále a ze zjištění, že pěšec a poziční výhoda je dostatečné k výhře, zahrál černý 19.f6 a znovu jsem dostal šanci.
Zde jsem přepočítal materiál (tu a tam to není špatné) a zjistil jsem, že nemám o dva pěšce méně a mizernou pozici, jak jsem si myslel. Když chybí jen jeden pěšec, je možné ještě nějakého obětovat a proto jsem zahrál 37.c5 (navíc do časovky). Po nepřesném 38.Vbc1 Jc6 39.dxc5 přišlo d4 a po několika hodinách si zase má pozice připadala trochu hratelná.
Partie potom dospěla až do této malebné pozice, kdy na proměnu na poli f8 čekají pěkně v řadě již tři bílí pěšci (jak říká Aleš Vondra - jako na motorce). Zde již však tahá bílý za kratší konec.
Vítězství černého vyrovnalo stav zápasu na konečných 4:4 a podle reakcí pobavilo i přihlížející diváky. Jako ukázka tématu "význam boje v šachové partii" udělalo i mně radost. Na webu Vlašimi jsem našel toto hodnocení:
Zápas tak za stavu 3:4 vrcholil neskutečnou divočinou na 4. šachovnici. Partie Honzy Stoklasy zvedala diváky od půllitrů v sousedící hospůdce, a ač nedopadla podle našich představ, byla důstojnou tečkou za letošní vydařenou sezonou.
Celou partii si můžete přehrát zde: Stoklasa - Karban 0:1, Jihlava 2013
Tradičního turnaje organizovaného Gambitem Jihlava se zúčastnili tito borci: Ondra Cháb, Zbyněk Cvach a Vlasta Karban.
Původně jsme měli dokonce vytvořit družstvo, bohužel se ale Karel Pejčoch omluvil a tak jsme zůstali pouze v soutěži jednotlivců. V turnaji zvítězil Petr Buchníček z Třebíče se 7,5 body z 9 partií, druhý byl Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno (7 bodů) a třetí skončil Pavel Švanda z Gordicu Jihlava (7 bodů). Vlasta Karban obsadil 7. místo s 6,5 body. Ondra Cháb dosáhl 5 bodů (31. místo) a Zbyněk Cvach 4,5 bodu (35. místo). Celkem se zúčastnilo 75 šachistů.
Kompletní výsledky jsou zde: Link na Chess Results
Tradiční turnaj v rapid šachu uspořádal Gambit Jihlava pro svoje členy a pozvané hosty.
Vyhrál Tomáš Skořepa před Martinem Škodou (5,5/7). Třetí skončil Vlastimil Karban (SŠK Cejle) s 5 body.
Přehled výsledků je k dispozici - zde
Z Cejle se zúčastnili Ondra Cháb a Zbyněk Cvach, kteří obsadili v nadupané konkurenci 36., resp. 37. místo (z 55 účastníků) za 8 bodů ze 17 možných. Vyhrál Viktor Žigo, následován Petrem Buchníčkem a Štěpánem Seidlem.
Podrobnější výsledky jsou k dispozici zde
VK: Rozhodl jsem se o těchto prázdninách vyzkoušet netradiční novinku: vyjet s celou rodinou na dovolenou, manželka s dcerami by se někde procházely a já bych si zahrál zase po letech šachový turnaj. Dlouho jsem vybíral z nabídky tuzemských turnajů nějaký turnaj, který by se odehrával o prázdninách v atraktivním místě, až má volba padla na Mezinárodní turnaj v lázních Jeseník. Turnaj má zde dlouhou tradici, jednalo se už o 22.ročník.
11.8.2012 jsem všechno naložil, manželku, dcery, 4 bicykly a vyrazili jsme do Jeseníku. Je to poměrně daleko a tak nám trvalo skoro celé dopoledne, než jsme dojeli. Celou cestu pršelo, byl jsem v časovém presu, protože jsme chtěli jít ještě na oběd, nemohl jsem najít místnost prezentace (z podivuhodných důvodů nebyla v místě turnaje, ale v Jeseníku, což je město vzdálené asi 3 km od lázní Jeseník) atd., takže jsem k první partii dorazil již ve stavu totální vyčerpanosti.
Hrál jsem bílými s hráčem o 300 ELO bodů slabším, navíc kolem 5.tahu vyprodukoval v zahájení podivný zavinovací tah, takže jsem získal převahu a pěšce. Když jsem se měl rozhodnout, jít si i pro druhého, tak jsem si místo toho vybral nesmyslný úder v centru, po kterém jsem přišel nejen o pěšce, ale i o kvalitu. Tahal jsem to sice vytrvale a dlouho, pěšce jsem získal zpátky, dokonce jsem mohl i vyrovnat materiál, nicméně jsem partii zaslouženě prohrál.
A zde začal úřadovat můj věrný spojenec v Jeseníku - švýcarský systém. Další moji soupeři měli ELO kolem 1600 a 1800 ELO bodů a ty jsem zvládl porazit i já. Když jsem ve 4.kole utahal v koncovce, o které jsem si já i můj soupeř (ELO 1908) mysleli, že každý stojí lépe , měl jsem najednou 3 body ze 4 a posunul jsem se na 7.šachovnici celého turnaje. Zde jsem nastoupil proti mezinárodnímu mistrovi Chudinovskih (ELO 2248) a ten mě vyprášil, i když po špatně sehraném zahájení mi svitla šance, kterou jsem bohužel nevyužil.
Zde stačilo, abych zahrál 25. Jd5 a byl by klid. S takovým koníkem bych se nemusel ničeho obávat, když by ho černý vyměnil, tak by vznikla pozice s různobarevnými střelci. Můj chorý mozek vyprodukoval 25. .. b5 a po 26.e4 s hrozbou Sxc3 a Sd4 jsem zpanikařil a prohrál takřka bez výstřelu. Ještě jsem tam mohl dát Jd5 a potom obětovat kvalitu na d4.
Tím jsem se opět uklidil do zadních pozic a následující dvě partie jsem vyhrál - s Veselovským (ELO 1937) a Trombíkem (ELO 2035). Po sedmi kolech jsem měl 5 bodů ze 7 možných a říkal jsem si, že s tím už musím být spokojen, protože při mém posledním turnaji ve Žďáru jsem skončil na 50% (4,5 bodu, ale silnější soupeři).
V osmém kole jsem se dostal dokonce na 4. šachovnici a můj soupeř byl mezinárodní mistr Piankov (ELO 2338). K šachovnici přišel tichý starší pán, který zvolil velice klidnou výstavbu, nicméně asi po sedmi tazích černými jsem stál podezřele a po dalších pěti již na prohru. Jestliže v 5.kole jsem měl nějakou šanci, zde nikoli.
Švýcarský systém mě do posledního kola přidělil hráče s ELO 1944, který mi již po prvním tahu nabídl remízu, protože měl šance vyhrát kategorii do 1999 ELO bodů. Tu jsem odmítl s tím, že sice mi o nic již nejde (což jsem si myslel, ale pravda to nebyla), ale že bych chtěl udělat alespoň 15 tahů. Soupeř pokýval hlavou a pustil se do zcela podezřelého Carokanu, který jsem hrál již potřetí, takže jsem si hlavu moc namáhat nemusel. Po 12.tahu odevzdal figuru a nastalo pro mě velké dilema - co s tím?
Mohu dát partii za remízu, když mám o figuru více? Nepoškodím tím ostatní? Nebylo by to porušení sportovní etiky? Nakonec jsem se rozhodl pokračovat a partii jsem vyhrál, ale neměl jsem z toho dobrý pocit. Pro příště se vyvaruji všech diskusí a remízu odmítnu mlčky pokračováním v partii!
Se 6 body z 9 jsem nakonec skončil na 15. místě (vítěz P.Munk měl 7 bodů), v kategorii ratingu mezi 2000-2099 dokonce na 3.místě - asi trochu nezaslouženě. Významný podíl na výsledku má již zmíněný švýcarský systém, který vzorně spolupracoval.
Jako partiovou ukázku jsem zvolil partii z 6.kola, s p.Veselským - podle mého názoru útočná partie z obou stran. Pozice se mi začala líbit, až když jsem obětoval kvalitu - Vxb5 v pozici na diagramu.
Pokud by chtěl někdo do Jeseníku na šachy vyrazit, turnaj mohu doporučit. Lázeňské prostředí je velmi pěkné, organizace klapala bez problémů a hrací sál byl dostatečně prostorný. Specialitou turnaje byly dvě dvoukola, které umožnily mít jeden celý den volný, což jsme využili pro cyklistický výlet na Rejvíz.